Jak čistit klobouky a čepice

Ve většině případů je v pokynech pro údržbu klasických klobouků z králičí nebo vlněné plsti uveden zákaz praní. I pro čistírny je čištění klobouků obtížné, neboť čistírny většinou nejsou vybaveny formou, umožňující zachování jejich tvaru.

ZDE NABÍZÍME PÁR RAD, JAK O KLOBOUKY PEČOVAT

Tvarovaný, modelový klobouk je třeba uchovávat suchý. Pokud z nějakého důvodu navlhne, měl by schnout pomalu a hlavně nezdeformovaný.

Klobouk je možno vycpat novinami nebo jemným papírem a tím tvar klobouku při vysychání podpořit. Dbejte však, aby na papíru nebyly ostré hrany, které by se mohly do klobouku vytlačit.

Modelové klobouky se tvarují párou a suší se na formě, která dává klobouku jeho tvar. V případě jemného poškození tvaru je možno klobouk jemně napařit (např. nad rychlovarnou konvicí - POZOR, abyste si neopařili prsty). Po napaření pomačkaného místa dané místo vytvarujte zpět do původní podoby a nechte vyschnout. Nenapařujte však klobouk příliš intenzivně, aby nedošlo ke sražení materiálu. Klobouky nikdy nežehlete. Pokud máte pocit, že klobouk potřebuje vyžehlit, jemně jej celý napařte a nechte vyschnout v pokojové teplotě.

Prach a jiné jemné nečistoty je možné z klobouku vyčistit kouskem molitanu nebo kartáčem na šaty. Pokud je klobouk světlý, dá se použít i nejjemnější smirkový papír, kterým klobouk po vlasu vykartáčujete. Vykartáčování klobouku nejen odstraní prach a nečistoty, ale oživí se tím i struktura materiálu. Nezapomeňte však kartáčovat vždy po vlasu. Nečistota vsáknutá do materiálu se dá vyčistit jen zřídka. Je nutno nejdříve v čistírně vyčistit materiál a poté nechat klobouk znovu vytvarovat. Což může být velice obtížné a nákladné.

Na vnitřní straně klobouku je stuha, tzv. potní pásek, který se dá v případě potřeby vyčistit navlhčenou houbičkou a poté nechat vyschnout v pokojové teplotě.

Klobouky by se také neměly vystavovat dlouhodobému působení horka (např. za okénkem auta), jelikož by se materiál klobouku nebo jeho části mohly srazit. Stejně tak působení slunečního záření by mohlo způsobit změnu stálosti barvy a její vyšisování.

Pro dlouhodobější uložení klobouku je nejlepší použít krabici na klobouky.Doprava zdarma

Pro objednávky nad 1.999,-

Pohodové vrácení

Vrátit můžete do 30 dnů

Bezpečné nakupování

Vaše údaje střežíme a nedáme

Přes 50.000 kusů skladem

Každý najde to své